Masajul anticelulitic – mit si realitate

Atat de dorit, incarcat cu atatea asteptari, atat de solicitat, masajul anticelulitic face parte din gama masajelor terapeutice, desi in practica el este aplicat de cele mai multe ori singular, in afara unei conduite terapeutice si fara respectarea caracteristicilor tesuturilor carora i se adreseaza.

Fenomen “cultural” pe care se cheltuie sume imense de bani – celulita este o afectiune a tesutului celular subcutanat si a tegumentului caracterizata prin schimbari structurale care modifica aspectul si relieful pielii, iar in faze avansate culoarea tegumentara si densitatea tesuturilor (crestere).

Cauze secundare de producere a acestei afectiuni, in afara celor medicale (boli endocrine, post-iradieri, traumatisme, etc), sunt mediatizarea intensa a acestui subiect (impact cultural), alimentatia nesanatoasa (de tip fast-food, combinatii alimentare interzise si majoritatea alimentelor din supermarket-uri, care contin conservanti), regimul sedentar de viata si lipsa recreerilor in spatii verzi , perturbatiile electromagnetice generate de aparatura electronica (indeosebi telefoane mobile), deshidratarea cronica (in lipsa aportului corespunzator de apa), stressul, incaltamintea neadecvata.

Cauza principala si de intretinere a celulitei o constituie autorespingerea corpului cu specificitate in zonele in care se va manifesta/este prezenta afectiunea; la baza stau complexele dezvoltate o data cu mutarea accentului de la frumusetea interioara( perceptie-simtire a corpului insotita de caldura-bucurie) la frumusetea exterioara (standarde de frumusete cultivate de mass media, creditarea parerilor celor din jur, etc).

Segmentul de corp respins este considerat exclus din intregul functional al organismului; circulatia “sevelor” in zona scade: fluxurile energetice si nervoase slabesc, circulatia limfatica este afectata (se inchid vase limfatice, limfa stagneaza), are loc o stagnare a toxinelor, iar hranirea zonei se desfasoara cu dificultate.

In evolutia acestei stari manifestarile se accentueaza dand nastere la fibrozari si retractii ale fibrelor conjunctive de sustinere a pielii (deprimand tegumentul –impropriu denumit aspect al “cojii de portocala”) si la aglomerari ale celulelor adipoase sub forma de noduli. In timp, fibrozarea duce la tulburari accentuate de hranire si la instalarea modificarilor ireversibile.

Ca particularitate a tesuturilor in care apare celulita (tesut celular subcutanat, tesut adipos) este slaba vascularizare sanguina si bogata vascularizatie limfatica, avand in vedere ca o parte considerabila a limfei corpului circula pe la acest nivel; acest aspect explica secventa de generare a celulitei prin blocajul limfatic regional, afectarea circulatiei limfatice la acest nivel inducand tulburari de troficitate intr-o proportie mai mare decat in alte tesuturi ale corpului.

De asemenea tot aceasta particularitate a bogatiei vaselor limfatice comparativ cu cele sanguine, si a secventei limfatice de generare a celulitei, conduce la specificul masajului corect in celulita; el este unul adresat preponderent reluarii circulatiei limfatice, cu manevre blande, de presiune usoara/medie, in ritm lent (vezi masajul de drenaj limfatic); manevrele rapide si energice de masaj, precum si cele de profunzime mare (masaj anticelulitic larg raspandit) vor determina intensificarea circulatiei sanguine, (slab reprezentate la acest nivel), dar inchiderea vaselor limfatice, si mentinerea blocajului limfatic, accentuand pe termen lung manifestarile celulitei.

Mai mult decat atat, masajul anticelulitic in forta, bazat pe logica mecanica “cu cat mai mult, mai repede si mai insistent – cu atat mai bine si mai repede scapam de celulita” – conduce la rupturi ale vaselor capilare sanguine si limfatice si la constituirea cicatricilor subcutanate persistente; invinetirea zonelor masate, rezultat atat de apreciat de o buna parte a consumatorului feminin de masaj anticelulitic ca “masura a eficentei masajului” – este rezultatul traumatizarii tesuturilor de catre maseuri incompetenti si iresponsabili.

Masajul anticelulitic corect, executat cu manevre blande, de presiune usoara/medie, in ritm lent, in sensul circulatiei limfatice, determina raspunsul centrilor nervosi si produce destinderea tesuturilor afectate, redarea elasticitatii tesutului conjunctiv, dezagregarea nodulilor adiposi, reluarea circulatiei limfatice si a hranirii locale. Pielea isi schimba textura si supletea (efect de intinerire), tesutul celular subcutanat se uniformizeaza si scade in grosime prin redistribuirea celulara si lichidiana care se produce.

Masajul anticelulitic nu determina subtierea stratului de tesut adipos; practicat repetat si sistematizat, el poate conduce la redistribuirea tesutului adipos – remodelare corporala (schimbarea formei suprafetei corporale).

Masajul anticelulitic nu conduce la scaderea in greutate in mod direct; pierderea in greutate (daca se produce) este rezultat al armonizarii circulatiei energetice la nivelul meridianelor si al organelor interne, si implicit al modificarilor de metabolism induse.

Grasimea vie a corpului (de depozit) nu se “topeste” la caldura, prin frecarea viguroasa a pielii sau framantarea energica a ei; utilizarea grasimilor este coordonata de mecanisme complexe neuro-hormonale; in schimb masajul practicat in acest fel distruge celule, rupe tesuturi, producand inflamatii, si poate genera, aplicat repetat, cicatrici subcutanate persistente.

Cremele iuti folosite in acest tip de masaj activeaza circulatia sanguina dar inhiba circulatia limfatica, deci sunt contraproductive pentru celulita; acelasi efect il au excesul de caldura sau de rece, vasele limfatice fiind foarte reactive la orice tip de exces. Folosirea materialelor dure (masajul cu bete de bambus, etc) sunt percepute de structurile limfatice drept agresiuni, de asemenea expun tesuturile riscului de traumatizare.

Celulita are un impact important psihic, legat de reprezentarea exterioara a standardului de frumusete, dar impactul major este pe planul sanatatii si echilibrului corpului; zonele afectate preponderent de celulita (coapse, fese, abdomen) sunt strabatute de meridiane energetice importante (responsabile de buna functionare a unor organe interne) care sunt afectate in functionare de prezenta celulitei, durerea spontana sau aparuta la palpare fiind edificatoare pentru blocajele energetice.

Abordarea optima a celulitei prin masaj , in modul in care sa fie rezolvatele secventele de generare, se face combinand masajul anticelulitic cu drenajul limfatic regional. Pacientii trebuie constientizati asupra aspectelor de autorespingere si reinvatati sa-si respecte corpul in aspectele esentiale.

Sari la bara de unelte